Zabezpečení kola

Klíčenka

I když žijeme v 21. století, k zabezpečení našich kol stále často využíváme klíčů a zámků, jako ve středověku.

Kola zabezpečujeme různými způsoby: mechanickými zámky, elektronickými systémy s detektory pohybu, satelitním sledováním a dokonce i uzamykáním baterií v elektrokolech či jejich motorů. K tomu přidáváme zabezpečení prostoru, kde je kolo uloženo. V důsledku toho se snažíme spravovat množství hesel, klíčů a zabezpečovacích zařízení.

Ochrana před zloději

Ideálně by zabezpečení mělo být integrovanou součástí kola. Ve skutečnosti je však zámek často vnímán jako oddělený doplněk, o kterém mnoho výrobců kol nepřemýšlí v průběhu designu a výroby. Samozřejmě existují výjimky. Ale pravdou zůstává, že ani nejdokonalejší zabezpečení kola neodradí profesionálního zloděje. Většina těchto zabezpečení slouží spíše k odrazení příležitostných zlodějů.

Zabezpečovací partyzánština

Moderní technologie zabezpečení kol pronikají do světa cyklistů individuálně a po partyzánsku. Existuje mnoho výrobců, kteří nabízejí řešení pro zabezpečení elektrokola, aniž by spolupracovali s výrobcem kola během jeho vývoje. Důsledkem je vznik systémů, které se zaměřují na specifické části kola, ale ne na jeho celkové zabezpečení. Tyto systémy často nekomunikují s palubním počítačem kola, duplikují technologie a nevyužívají stávající zdroje. Typickým příkladem je GPS lokátor, který nevyužívá baterii kola. Místo jednoduchého řešení tak musíte používat několik nezávislých systémů a uživatelských rozhraní.

Příklady dobrého řešení

Reevo Hubless

Reevo má biometrický zámek na řidítkách, vestavěný GPS lokátor, senzory pohybu a zámek kola, který je integrován do rámu. Palubním počítačem je odnímatelný mobilní telefon. Jedním dotykem se kolo zamkne nebo odemkne. Zamknutím se myslí, že kolo je elektricky nepojízdné, má blokované kola, senzory pohybu jsou v pohotovosti a je aktivován GPS lokátor.

Web: https://www.beno.io/reevo/

Calamus One

Obdobné řešení jako Reevo, ale čtečka otisků prstů je umístěna pod displejem palubního počítače.

Web: https://calamusbikes.com/

Závěrem

Podobně, jak se baterie staly integrovanou součástí rámu kola místo jejich vnějšího připevňování, čeká podobný vývoj i systémy zamykání a zabezpečení. V ideálním případě by k zabezpečení kola neměl být nutný klíč ani heslo.

Někteří namítnou, že tolik elektroniky už nedělá z kola kolo, přitom kdyby přijeli se svým kolem o 40 let zpět do minulosti, potkali by tam stejné hejtry, kteří by nedokázali akceptovat ani cyklopočítač ze supermaketu. První cyklopočítač se objevil v roce 1983 a pomalu začal vytlačovat mechanické rychloměry.

Pokrok nelze zastavit, ale svoji schopnost se adaptovat na nové technologie ano.

Karel Pavelka

dotek.info

Webový vývojář a běžec, který se dopravuje na elektrokole.