Bezdrátový senzor tlaku

SKS Airspy

S bezdušovým systémem potřebuji hlídat tlak vzduchu, ale každým měřením pomocí tlakoměru je tlak v plášti kola menší a menší. Ne o moc, ale prostě je. Před jízdou je potřebuji zkontrolovat tlak v obou pláštích, při jízdě už není možné kontrolu provést a okem to nepoznám. Kontrola tlaku hmatem v plášti je sice fajn, ale na to je potřeba mít zkušenosti se zpětnou vazbu tlakoměru a ty nemám.
To by mohl vyřešit bezdrátový senzor tlaku jako se používá v autech…

Věděl jsem, že v autech jsou bezdrátové senzory tlaku (TPMS)1Systém kontroly tlaku v pneumatikách (TPMS, anglicky Tire Pressure Monitoring System) je elektronický systém monitorování tlaku v pneumatikách vozu, který s využitím senzorů v reálném čase informuje řidiče o případném poklesu tlaku. Od roku 2014 je povinnou součástí výbavy nových vozidel v Evropské unii. Zdroj: Wikipedie., ale pro jízdní kola s galuskovými ventilkami byla tato novinka uvedena poprvé v polovině roku 2018 pod názvem Quarq TyreWiz. Bohužel byla velmi drahá.2 viz ceny na Heureka.cz. Když se pak začátkem roku 2020 objevil německý výrobce SKS se svým AirSpy a s cenou menší jak poloviční3 viz ceny na Heureka.cz, šel jsem potom.
Další z důvodů proč jsem si pořídil bezdrátový senzor tlaku, že mě po defektech stresovalo každé zapraskání, když jsem něco přejel.

SKS Germany AIRSPY [EN]

AirSpy je malý, lehký a digitální manometr, který se upevňuje na ventilek kola. Komunikuje přes Bluetooth a ANT+. Napájí ho jedna vyměnitelná knoflíková baterie CR2032 po dobu 3 let nebo 500 hodin, která je součástí balení. Přesnost měření je s tolerancí +/- 1 procento měřené hodnoty.

Specifikace

AirSpyTyreWizAIRsistant
Websks-germany.com/airspy/sram.com/en/quarq/series/tyrewizairsistant.com
Barerieknoflíková CR2032knoflíková CR1632nelze vyměnit
Garmin aplikaceSKS AIRSPYTyreWiz Data FieldAIRsistant
Android aplikaceSKS/MYBIKESRAM AXSAIRsistant
VýrobceSKSQUARQSchrader
KomunikaceBluetooth, ANT+NFC, Bluetooth Low Energy, ANT+Bluetooth Low Energy
Životnost500 hodin nebo 3 roky300 hodin 5 let
Hmotnost18 g ×210 g ×221 g ×2
Třída ochranyIP67IP67IP67
Max. tlak8,3 bar / 120 PSI8,3 bar / 120
psi
Rok uvedení na trh202020182022
Přehled bezdrátových senzorů tlaku v pneu pro cyklisty.

Výhody

  • Při měření tlaku neuniká vzduch, jakože vůbec žádný.
  • Tlak vzduchu v kolech můžu jednoduše zkontrolovat i během jízdy.
  • Systém funguje jak s mobilní aplikací, tak se zařízeními Garmin.
  • Můžu tlak jednoduše a přesně monitorovat.
  • Nepotřebuji tlakoměr na malé cestovní pumpičce nebo nebo na CO2 pumpičce.
  • Na pokles tlaku mě mobilní aplikace upozorní.
  • Správným tlakem můžu mít jízdní vlastnosti kola líp pod kontrolou, optimalizovat valivý odpor.
  • Provoz senzorů je oproti autům výrazně levnější a jednoduší.

Nevýhody

  • Varování na nízký tlak vyžaduje zapnutou aplikaci výrobce v mobilním telefonu.
  • Palubní počítače Bosch bezdrátové tlakové senzory pro kola zatím nepodporují.
  • Na ultralehkých kolech při rychlosti nad 60km/h to dle výrobce může nějaký nepatrný vliv mít.
  • Je potřeba opatrnosti při zavírání a otevírání víčka baterie. Je tam velký a široký zářez, která je však měkký a může se lehce zničit. Náhradní víčko nelze koupit.
  • Rychlé párování pomocí NFC by se hodilo.

Jak používám bezdrátový senzor tlaku AirSpy

Senzor je potřeba aktivovat pohybem kola. Po deseti minutách, kdy je kolo bez pohybu, se senzory vypínají.

Při údržbě

Pokud dělám údržbu nebo jdu kolem kola, zapínám v telefonu aplikaci, aktivuji senzory popojetím kousek vpřed a zpátky a kontroluji aktuální tlak kol. Pokud kolo dofukuji, pumou, která nemá tlakoměr, kontroluji stav na aplikaci v mobilu.

Před jízdou

Před jízdou na hodinkách Garmin Fenix zapínám aktivitu Kolo, ještě než aktivitu odstartuji, můžu si přepnout obrazovku a podívat se na aktuální tlak kol. Senzory jsou již aktivované, protože jsem se s kolem posunul.

Během jízdy

Během jízdy mám obvykle puštěnou aktivitu kolo. Jedním stiskem přepnu na hodinkách Garmin Fenix obrazovku a vidím aktuální tlak v obou kolech.

Jsou senzory tlaku AirSpy drahé?

Když je cyklista přesvědčen, že je nepotřebuje, tak drahé jsou. Při srovnání se senzorem do auta, čistě jako kus hardware, může být AirSpy o až o polovinu dražší. Pokud ale srovnám náklady na reálný provoz, vychází senzory AirSpy velmi levně.

Na auto jsou třeba 4 senzory, v případě letních a zimních kol vlastně 8 senzorů.
Montáž senzorů, spárování nebo výměnu baterie na kole zvládnu snadno sám, ale s autem je to výrazně složitější, řeší se to v servisu a tím pádem je to i dražší.

Senzory tlaku pro jízdní kolo jsou v současnosti (rok 2020) nadstandardem a komfortní záležitostí. Cyklisté co je dosud nepotřebovali se bez nich obejdou, ale ten pocit, když u lehce problematického bezdušového systému, můžu kdykoliv a jednoduše provést kontrolu tlaku, je k nezaplacení 🙂

Pohled do budoucna

Myslím si, že se pokud bude potřeba v kole nějaký tlak, stanou se senzory tlaku běžnou součástí kola. Jak pro cyklisty, pro které je správný tlak důležitý, tak pro cyklisty, kterým stisk pláště nic neříká. Není důvod řešit spoustu technických záležitostí, které jdou automatizovat. Když vám palubní počítač oznámí, že je potřeba dofouknout kolo, tak ho dofouknete, až ta varovná červená nebo oranžová ikonka bude zase zelená 🙂

Zdroje obrázků

  • Aplikace SKS/MyBike a měření tlaku: Owned by the author
  • Aplikace SKS/MyBike a varování na nízký tlak: Owned by the author

Karel Pavelka

dotek.info

Webový vývojář a běžec, který se dopravuje na elektrokole.

2 komentáře “Bezdrátový senzor tlaku

Komentáře nejsou povoleny.