Je to provokace!

Rád provokuji lidi a s elektrokolem jsem objevil nové pole působnosti 🙂

Elektrokolo

Existují tak zarytí odpůrci elektrokol, že pro ně už samotné slovo „elektrokolo“ je spouštěčem k debatě plné opovržení.

  • Kdybyste se kvůli elektrokolu začali konečně hýbat, budete pro ně lenoch.
  • Pokud sportujete a pořídíte si ještě sportovní elektrokolo, budete pro ně důchodce.
  • Kdybyste argumentovali sebelépe, stejně pro ně budete jen někdo, kdo už neví, co s penězi.

Hateři jsou přirozeným a doprovodným jevem každého pokroku.

Kolo plné počítačů a senzorů

Elektrokolo obsahuje několik nezávislých počítačových systémů 🙂 Je zde Systém řízení baterií (BMS), řídící jednotka v motoru, palubní počítač, černou skříňku, čip pro speed tuning a nezapomeňme také na mobilní telefon propojený s kolem či sportovní kameru. Obvykle se jedná o jednočipový a jednoúčelový počítač s vlastní baterií.

Senzory na kole se počítají v desítkách, přičemž ne všechny jsou přístupné pro uživatele. Sportovní elektromotory pro elektrokola často obsahují integrované senzory pro frekvenci šlapání, rychlost a tlak na pedál (torzní senzor). Ale vzhledem k tomu, že je součástí řídící jednotka, obsahují i další senzory pro různé automatizační funkce. Například takový bezdrátový senzor tlaku, má ještě tři skryté senzory: teplotní, pohybový a senzor stavu baterie.

Tolik výpočetní techniky na kole, někteří nepřekousnou 🙂 A v historii se to opakuje stále dokolečka, nejdříve jsou odpůrci nové technologie ve většině, postupně řídnou a dostávají na okraj společnosti mezi podivíny. Přijmout nové technologie a pochopit, jak je efektivně používat, vždy bylo a bude základem úspěchu. Kdo s tím začne dřív, bude ve výhodě.
Za posledních jedenáct let jsem to zažil několikrát: s přechodem od tlačítkových telefonů k dotykovým, s tabletem, který nahradil tradiční domácí počítač, s inteligentními hodinkami jako mým osobním trenérem, s chytrou televizí a nyní s elektrokolem.
Jsem přesvědčen, že klasická kola bez motoru nevymizí, protože mají své specifické využití. Nicméně nebudou hlavní volbou pro většinu populace. A i přesto, že nebudou mít klasická kola motor, budou mít v sobě nebo na sobě spoustu elektroniky.

Adaptovat se na nové technologie a učit se je využívat ve vlastní prospěch je provokace.

Lehoučké elektrokolo

První horská kola, která se začala objevovat v 70. a 80. letech 20. století, byla postavena z ocelových rámů. Hmotnost takového kola se pohybovala mezi cca 13 až 18 kg, v závislosti na konkrétním modelu a vybavení.

Hmotnost horského elektrokola je dána především váhou elektromotoru a baterie, přesto se celkovou hmotnost daří snižovat.
Zatím nejlehčí horské elektrokolo bylo vyrobeno z titanu v roce 1995 a mělo hmotnost 5,85 kg.
Hmotnost lehkých sériových horských elektrokol se pohybuje pod 20 kg.

Efektivní tréning na elektrokole

Trénink na elektrokole může být efektivnější než trénink na klasickém kole bez motoru, záleží na konkrétním cíli a způsobu, jakým se elektrokolo využívá.

Pokud použijeme tepovou frekvenci jako objektivní ukazatel fyzické zátěže a tréninkového efektu, pak na elektrokole často vychází tréning efektivněji.

Vyšší celková aktivita

Na klasickém kole se můžete cítit příliš vyčerpaní nebo demotivování. Elektrokolo umožňuje jezdit déle a častěji. Tím lze dosáhnout většího celkového výkonu a fyzické aktivity během týdne.

Intervalový trénink

S elektrokolem lze snadno střídat mezi těžkým výkonem (vypnutý motor) a odpočinkem (zapnutý motor). Tento typ intervalového tréninku může být velmi efektivní pro zlepšení kardiovaskulární kondice.

Méně rizika zranění

Pokud se zotavujete z úrazu nebo máte určité fyzické omezení, může být jízda na klasickém kole příliš náročná. Elektrokolo může poskytnout potřebnou pomoc, aby se předešlo přetížení nebo zranění.

Motivace a zábava

Pro mnoho lidí je jízda na elektrokole jednoduše zábavnější, což může vést k větší motivaci jezdit pravidelně a častěji.

Jezdit častěji a radostněji je provokace 🙂

Trail Hunter porovnával svůj výkon na klasickém kole a elektrokole.
Graf srdeční tepu
Moje cesta do práce je srdcová záležitost 🙂

Přečtěte si

Závody elektrokol

První mistrovství světa elektrokol

Mezinárodní cyklistická federace UCI 1. ledna 2019 začlenila horská elektrokola do svých pravidel1 viz část IV: Horská kola [EN] .
První mistrovství světa elektrokol se konalo 28. srpna 2019 v kanadském Mont-Sainte-Anne.

Prvním mistrovství České republiky na elektrokolech

První MČR na e-bike proběhlo 26.7.2020 na Dolní Moravě.

Další závody

Závody na elektrokolech se od roku 2020 prosadili na všech úrovních. S tím se smiř! 🙂

Stojí to za to

Cena sportovního elektrokola není malá. To co prodražuje elektrokolo je elektronika a její vývoj. Podobně jako na herním desktopovém počítači patří mezi nejdražší komponenty grafická karta, tak na kole je to právě elektronika a její tam opravdu hodně i na místech kde by to člověk nečekal.

Přesto prodej elektrokol stoupá.

Když jsem uvažoval o kole (bez motoru), měl jsem představu že do toho vložím nějakých cca +/- 50.000 Kč. Při nákupu elektrokola, které stálo výrazně víc, jsem musel ze svých požadavků na kolo slevit, ale nelituji toho. Když nastanou okolnosti, že by se mi na normálním kole jet nechtělo, tak jízda na elektrokole je spolehlivý zlepšovač nálady a to za to stojí.
A předjíždění cyklistů to kapitola sama pro sebe, to rozhodně za to stojí 🙂

Být mladý

Myslíte, že takto řádí důchodci na těžkých elektrokolech? 🙂

Je pravdou, že i sportovní elektrokola si pořizují důchodci, protože díky dopomoci elektromotoru, můžou držet krok s mladými.
Elektrokola si pořizuji i mladí lidé, protože můžou být ještě rychlejší a ještě silnější.
Sportovní elektrokolo si pořizuje mentálně mladý člověk, který nemá problém čelit novým výzvám, adaptovat se na nové technologie a učit se je využívat ve vlastní prospěch.

Být mladý to je provokace! 🙂

Zdroje obrázků

  • Graf srdeční tepu: Owned by the author

Karel Pavelka

dotek.info

Webový vývojář a běžec, který se dopravuje na elektrokole.